logo

LEHÇEMİZE NEDEN SÜKUTU GİYDİRELİM?

FB_IMG_1464723921942.jpg659ffe37960eb2ae4328Sukütun ne olduğunu bilmek ve idrak etmek için önce konuşmayı bilmek gerekir. Konuşmayı bilen susmasını en iyi bilen kişidir. Benim üzerinde durmak istediğim durmadan bazen nefes almadan konuşma ya da etrafında hiç susmadan konuşan ama her şeyi konuşan insanların olması. Bunlardan dolayı yorulursunuz ve nihayet size susmayı öğretirler.  Çünkü her şey zıddıyla kaimdir. Her şey kimliğini zıddında bulur. Hz. Mevlana ‘ben edebi edepsizlerden öğrendim’ derken tamda buna değinmiştir aslında.

Siyah, siyahlığını beyaz olmadan bilemez… Gece, geceliğini gündüz bitmeden giyemez. İşte bu yüzden sabırlı olup sonucu beklemeliyiz. Her şerde bir hayır, her hayırda bir şer olduğuna inanan kul edasıyla bu yolda yürümek bizim ahlakımız olmalıdır.

Her olumsuz olaydan olumlu ders çıkarırsınız. Bunları size hazırlayan hayatın kendisidir aslında. İnsanın en büyük kazancı bu olsa gerek.

Lehçe; bir anadilin tarihsel, toplumsal, bölgesel ve kültürel nedenlerle ses, yapı ve sözdizimi yönlerinden oldukça büyük farklılıklar gösteren koludur. Belli coğrafi bölgelerdeki insanlarn ortak konuştuğu dil de diyebiliriz. Ben de istedimki Hira fm olarak ortak bir dilimiz olsun. Kimimiz konuşmayı öğrenir, kimimiz susmayı. Öğle bir gönül bağımız olsun ki sükut ederek bile bişeyler öğretelim ve öğrenelim. Nasihat söz değil hal ise sükut elbisesini giymenin vakti gelmiştir. Bir sükut lehçesi yazısında buluşmak dileğiyle.

 


One Response to “LEHÇEMİZE NEDEN SÜKUTU GİYDİRELİM?”

  1. admin dedi ki:

    çok güzel okudum

Leave a Reply

*

İslami Radyo - Dini Radyo - İlahi Dinle - İslami Sohbet - İslami Bilgiler - Dini Sohbet