logo

SELAMLAŞMAK

Selam, emniyet, huzur, selamet, sağlık, barış, rahatlık, iyi netice, kurtuluş gibi manalara gelir. Selam vermek, bir kimseye yapılacak en güzel duadır.Tanışma selamla başlar. Bir kimse ile karşılaştığımızda, birinin yanına girdiğimizde ya da birinden uzaklaştığımızda o kimseye selam veririz.

“Selamün aleyküm”, “selam, esenlik, barış üzerinize olsun,” demektir. Selam vermek, insanın iyi niyet ve sağlık temennisini karşısındakine göstermesidir. Başka bir ifadeyle, “Ben senin sağlıklı ve güven içinde olmanı istiyorum ve diliyorum.” demektir.

Selama, “Allah sana da esenlik versin.” anlamında kullanılan “Aleyküm selam” diyerek karşılık veririz. İyi dilek ve temennilerimizi “iyi günler, günaydın, merhaba, iyi akşamlar, hoşça kal, hayırlı işler” gibi selamlaşma ifadeleriyle anlatırız.

Günlük yaşamda birçok insanla karşılaşırız. Her gün bina, sokak, cadde, mahalle, okul ve bakkal gibi yerlerde insanlarla karşılaşırız. Birbirimize iyi dileklerimizi selamlaşarak ifade ederiz.

İnsanlara karşı hissettiğimiz güzel duygularımızı selamla bildirdiğimiz zaman onları sevindiririz. Onlar da bize karşılık verirler. Böylece aramızdaki dostluk ve sevgi bağları güçlenir.

Selamlaşan kimseler birbirlerine değer verdiklerini gösterir. Başkalarına değer veren, saygı gösteren kimseye, değer verilir ve saygı gösterilir.

Selamlaşmak, aynı zamanda insanlar arası iletişimin ve medeni olmanın gereğidir. Çünkü selamlaşmak insanlar arasındaki iletişimin ilk adımıdır. Bu konuda Hz. Ömer şöyle demiştir: “Üç şey kardeşlik bağlarını güçlendirir. Bunlar; selam vermek, ismiyle onu çağırmak ve imkânlarını onunla paylaşmaktır.”

Nitekim Peygamberimiz Hz. Muhammed, “Siz mümin olmadıkça cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de mümin olmazsınız. Yaptığınız takdirde aranızdaki sevgiyi arttıracak bir şeyi size söyleyeyim mi? Aranızda selamı yayınız.” buyurmuştur.

Selam ve dua ile kalın…


Leave a Reply

*

İslami Radyo - Dini Radyo - İlahi Dinle - İslami Sohbet - İslami Bilgiler - Dini Sohbet