logo

KALBE DAİR BİR SÖZ

Tasavvufi terbiyede önemli kavramlardan biridir tasfiye-i kalp. Yani kalbin arıtılması, temizlenmesidir. Kur’an-ı Kerim’de kalbin iki tür vasfından bahsedilir. Kasvet ve safvet. bunlardan ilki yerilirken, ikincisi övülür. Kasvetli kalp, günaha bulanarak kirlenmiş ve katılaşmış bir kalptir. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulmuştur: “Allah kimin gönlünü İslam’a açmışsa o Rabbinden bir nur üzere değil midir? Allah’ı anmak hususunda kalpleri katılaşmış olanlara yazıklar olsun! İşte bunlar apaçık bir sapıklık içindedirler” (Zümer,39/22). Safvet özelliğine sahip kalp, içinde Allah’tan başkasına yer olmayan “selim kalp”tir. Safvet vasfına ise “O gün ne mal fayda verir ne de evlat. Ancak Allah’a kalb-i selim ile gelenler (o günde fayda bulur)”. (Şuara.26/88-89) ayeti delildir.

Kalbin hayatı iman, elbisesi takva, süsü haya, gıdası ise zikirdir. Eğer kalp imandan ayrılırsa hastalanır. Hayadan ayrılırsa kirlenir ve çirkinleşir. Zikirden ayrılırsa aç  kalır, hastalanır ve ölüme yaklaşır.

Bu noktada hangi durumda olduğumuzu kendimize sormamız gerekiyor. Nefsimizi hesaba çekmenin vaktidir. Vakit geç değildir. Ey kalbim de sor bakalım ne haldedir. Neden bu kadar acı içindedir. Bu soruları kendimize sormaya başlamışsak Allahu Teala bize yol gösterecektir.

Gelin artık kalbimizin feryadlarını duyalım. Duyalım da huzura ermek için yol bulalım.


Leave a Reply

*

İslami Radyo - Dini Radyo - İlahi Dinle - İslami Sohbet - İslami Bilgiler - Dini Sohbet